Linnupoegade rühm tutvus põneva hobiga (28.10.24)

Linnupoegade rühma lapsed said tutvuda rühmakaaslase Herman Lukase hobiga, milleks on motosport. Saime teada, millist varustust peab kandma, et endale mitte viga teha. Samuti saime teada, kui oluline on motospordi juures füüsiline vorm ning pidev mõttetöö.

Julgustame ka teisi peresid lasteaeda tulema ning lapse rühmakaaslastele toredaid hobisid tutvustama. Lapsed olid elevil ning said palju uusi teadmisi.

Päiksekiire tegemised (oktoober 2024)

Sel õppeaastal keskenduvad Päikesekiired tervisele ja heaolule.

Head sisekliimat meie rühmas aitavad tugevdada “Kiusamisest vabaks” programm, mille raames toimuvad karude koosolekud. Koosolekutel saame omavahel koos Sõber Karuga arutada erinevate küsimuste üle, näiteks: millal ma lähen lasteaiast rõõmsana koju? Millal kurvana? Millal ma ennast üksikuna tunnen? Kuidas ma teistest hoolin? Kuidas lahendan olukorda, kus kaaslasele tehakse ülekohut?

 Nii need kui ka paljud teised küsimused saavad iga koosolekuga laste jaoks üha selgemaks. Seeläbi õpivad lapsed mõistma iseenda tundeid ning lahendama igapäevaoludes esinevaid situatsioone. 

Sõber karu on hea vahendaja. Sõber Karu kasutatakse ka üksteise lohutamiseks. Ajaga on lapsed aru saanud, et lohutajaks ei pea olema alati täiskasvanu, vaid et ka lapsed ise saavad kaaslase lohutamiseks midagi ette võtta.

Päikesekiirte jaoks on oluline osata anda esmaabi. Selleks on Päikesekiired harjutanud valjuhäälselt appi karjumist, teavad, kuidas helistada 112 ja mida rääkida ning oskavad hinnata vigastusi ja peatada verejookse.

Juba kolmandat aastat osalevad Päikeskiired Suukooli projektis. Kui esimesel aastal õpetaja vaid kontrollis ja märkis graafikusse, kas laps peseb hambaid kaks korda päevas, siis nüüd pestakse hambaid peale lõunasööki. Nii lapsed kui vanemad on selle projektiga väga rahul!

Päikesekiire õpetaja Eleriin

Muusikapäev (1.10.24)

Ehkki meie lasteaias on iga päev natuke muusikapäev, tähistame Rahvusvahelist Muusikapäeva eriliselt igal aastal. Seekord kohe kahe kontserdiga. 

Lasteaias käis külas multiinstrumentalist ja õpetaja Helina Ardel, kes tutvustas ning mängis lastele kannelt, hiiu kannelt, viiulit ja torupilli. Saime koos Helinaga pillide saatel kuulata südamerütme, laulda ja tantsida. Elamuse pakkus lasteaiaperele ka Karmen Kääramees koos oma õpilaste, imeliste noorte viiuldajate ja klaverisaatja Karl Petersoniga. Kontserdil kõlas muusikat kogu maailmast, ent meile südamelähedaseim lugudest oli ikkagi A.Pärdi “Ukuaru valss”. 

Palju õnne, Arvo Pärt!

Helilooja Arvo Pärt on öelnud: „Kõige tundlikum muusikainstrument on inimese hing, sellest järgmine inimese hääl. On vaja puhastada oma hinge, et see helisema hakkaks.” Meie laste hinged helisevad! Oleme septembrikuus laulnud ja kuulanud A.Pärdi imelist muusikat. Helilooja sünnipäeva puhul maalisime klaveripala „Memme musi” sõbra seljale. Tõsi – maalitud pilti ei pruugi peale kunstniku keegi näha, ent tunne maalitud muusikast jääb lõuendile kauaks. Arvo Pärt: „Kui laps läheb hommikul kodust välja, saab ta ikka ema musi või kalli teele kaasa. Aga tegelikult on see terveks eluks – nagu ema õnnistus.“

Ilma poolt ilusam, päeva poolt punasem?

Kuna Lepatriinu rühma lapsed tahtsid õunapüreed ja seda meil ei olnud, siis otsustasime ise valmistada. Õpetajad koorisid õunu, lapsed tükeldasid hoolega ning panid potti keema. Blenderis sai imeväel ühe nupuvajutusega õunamoosist püree. Kõik lapsed sõid ja kiitsid. Ise tehtud, hästi tehtud! Vähe sellest, õhtul degusteerisid lapsevanemad püreed ja andsid sellele ka positiivse hinnangu.

Õppeaasta alguse tähistamine (02.09.2024)

02.09.24

    

Linnupesa Lasteaed alustas 2. septembril  uut õppeaastat meeleoluka peoga. Lastele esines orkester Nissi Trollid kontserdiga “Loomade tantsupidu”. Lapsed tutvusid orkestripillidega, said kuulata ja liikuda lustlike tantsulugude saatel.

“Loomade tantsupidu”

 

 

 

Kuna käesolev õppeaasta on Tallinna haridusasutustes muusika ja kunsti teema-aasta, kaunistasime paviljoni laste kunstitöödega loomadest.

 

orkester Nissi Trollid

Linnupesa laululapsed rahvusvahelisel konverentsil (26.07.24)

22.–26. juulini toimus Eesti Muusika- ja Teatriakadeemias konverents “Sustaining and Building Resilience in Music Education”, mida korraldab Eesti Muusika- ja Teatriakadeemia koostöös rahvusvahelise muusikahariduse organisatsiooniga ISME. 

Konverentsil osales pea sada muusikakõrgkoolide õppejõudu, teadlast, muusikaõpetajat ja muusikut üle maailma, käsitleti muusikaharidusega seotud teemasid, toimusid ettekanded, töötoad ja kontserdid.

Meie lasteaia laululapsed koos Tallinna Lehola Lasteaia laululastega esinesid konverentsil osalejatele lõppkontserdil Muusika- ja Teatriakadeemia suures saalis ja rõõmustasid kuulajaid kolme tuntud eesti lastelauluga. Rõõmustasime ise ka –  helisevas saalis laulmisest ja suurest-suurest aplausist. Muusika- ja kunstiaasta meie lasteaias on alanud!

Head uut aastat!

Linnupesa osales TADA jutupliiatsi pilootprojektis

1. aprill kuni 20. mai toimus pilootprojekt, kus Tallinna haridusamet, Insplay ja Tallinna ülikool võimaldasid 20 Tallinna lasteaial proovida ja katsetada TADA tarku raamatuid ja pliiatsit õppetegevustes lastega. Linnupesast osalesid Päiksekiire ja Naerulinnu rühmad, kellel avanes võimalus pliiatsit proovida. Õpetajad Eleriin ja Helen koostasid ka õppemateralid, millest suve jooksul valmib kogumik.

Projekti kohta saab lähemalt lugeda: https://www.tallinn.ee/et/haridus/uudis/tallinna-lasteaedade-pilootprojekt-tada-targad-raamatud-ja-pliiats-oppeprotsessis

Haridusrobootika Linnupesa lasteaias: digipädevuse arendamine ja innovatsioon

Linnupesa lasteaed on pühendunud kaasaegse hariduse pakkumisele, mis valmistab lapsi ette tulevikuks. Selle eesmärgi saavutamiseks oleme võtnud kasutusele haridusrobootika ja arendame aktiivselt laste digipädevusi. Haridusrobootika pakub lastele mitmekülgseid võimalusi loovuse, probleemilahendusoskuste ja meeskonnatöö arendamiseks. Seetõttu oleme astunud kindlaid samme, et integreerida see innovatiivne õppevahend meie igapäevasesse õppetöösse.

2024. aasta kevadel osalesin Insplay RoboMentor programmis. Programmi eesmärk oli tõsta meie lasteaia robootikavahendite kasutust õppetegevustes, arendada õpetajate digipädevusi ja inspireerida õpetajaid jagama oma uusi teadmisi kolleegidega. RoboMentor programm, mille kohta saab lähemalt lugeda veebilehelt Insplay RoboMentor, pakkus praktilisi ja mängulisi õppemeetodeid, mis sobisid suurepäraselt meie õppekava eesmärkidega.

Programmi käigus omandasin väärtuslikke oskusi ja enesekindlust, mis võimaldavad mul haridusrobootikat tõhusalt kasutada ja tutvustada seda ka teistele õpetajatele. Insplay RoboMentor programm aitas meil luua tugeva aluse digipädevuste arendamiseks, pakkudes praktilisi kogemusi erinevate robootikavahenditega.

Meie lasteaia   missioon on pakkuda kvaliteetset ja nüüdisaegset haridust. Oleme moodustanud robootika töögrupi, mille eesmärk on alates sügisest teha regulaarseid digilõunaid, et jagada kogemusi ja ideid.

Oleme teinud robootikavahendite inventuuri ja korrasoleku kontrolli ning taganud, et kõigil õpetajatel oleks ligipääs vajalikele vahenditele. Meie lasteaed kasutab erinevaid roboteid nagu Bee-bot, Blue-bot, Qobo, RoboKilpkonn, Dash ja Ozobot, mis pakuvad lastele võimalusi eesti keele õppimiseks, loovuse arendamiseks ja koostööoskuste tugevdamiseks.

Digipädevuste arendamine on tänapäeva maailmas hädavajalik. Lapsed, kes puutuvad varakult kokku tehnoloogiaga, omandavad oskusi, mis valmistavad neid ette tulevikuks. Haridusrobootika kasutamine lasteaias mitte ainult ei toeta laste kognitiivset arengut, vaid arendab ka nende loogilist mõtlemist, loovust ja probleemilahendusoskusi.

Linnupesa lasteaed soovib, et kõik õpetajad tunneksid end digivaldkonnas enesekindlalt ja inspireerituna. Oleme kindlad, et meie robootika töögrupi ja sisekoolituste abil suudame pakkuda lastele mitmekülgset ja rikastavat haridust, mis vastab kaasaegsetele nõudmistele. Insplay RoboMentor programmi kaudu saadud kogemused ja teadmised on aidanud meil liikuda sammu võrra lähemale sellele eesmärgile.

Oleme uhked, et järjest enam õpetajaid kasutavad õppetöös robootika vahendeid, sest üheskoos saame luua tuleviku, kus lapsed on valmis vastama tehnoloogia ja digitaalse maailma väljakutsetele.

Artikkel valmis koostöös ChatGPT ja Päikesekiire õpetaja Eleriin Vaheriga.

Õppeaasta lõpetas Linnupesa tantsupidu (23.05.24)

Käesolev õppeaasta on pühendatud keelele ja kultuurile ning seega sobis tantsupidu väga hästi õppeaastat lõpetama. 23. mail toimus tantsupidu kõikides Tallinna lasteaedades, meil kujunes sellest ühtlasi iga-aastane suur perepidu.

Pidu alustati lustaka rongkäiguga ümber lasteaia hoone. Tantsudega astusid üles kõik rühmad pisikestest suurteni. Tantsude ettevalmistusega oli nähtud vaeva ning iga laps sai staadionil suure publiku ees esineda. Esitlusele tulid Kägara, Oigea ja vasemba, Stenpolka, Kükita ja veel mitmed teised tantsud. Lapsed olid rahvuslikes riietes ning väga vahva oli näha laste seljas ka vanematelt päranduseks saadud rahvariiete komplekte.

Peale tantsupeo lõppu läks edasi meeleolukas perepidu – avatud oli heategevuslik kohvik ning erinevad tegevused õnneloosist patside punumiseni. Pered veetsid mõnusalt aega piknikutekil head-paremat proovides ja ühiselt tegutsedes. Aitäh meie kogukonnale – personal, vanemad, lapsed – kellega ühiselt see suur sündmus õnnestunult toimuda sai!