2023. aasta kevadel algatas Maaelu Teadmuskeskus köögiviljade kasvatamise projekti “Näpud mulda”, milles Linnupesa lasteaiast osales Päikesekiire rühm.
Projekti eesmärgiks oli tutvustada põllumajandusteaduses olulise osa sordiaretuse tähtsust, kohalikke sortide eeliseid ning vahekultuuride kasutamise vajalikkust ja komposteerimise võimalusi.
Projekt toetas laste teadusliku maailmavaate kujunemist. Lapsed said praktiliste tegevuste kaudu teadmised, et seemnete, köögiviljakasvatuse ja mullaharimise taga on teadus ja teadlaste igapäevane töö. Oluline on ka toidu väärtustamine ja seeläbi toidukao vähendamine juba varases eas. Lapsed said toidu kasvatamise kogemuse.
Kuidas see kõik Päiksekiirtel välja kukkus? Tuleb välja, et hästi:
Maikuus saime kätte paki kõige vajalikuga. Hommikuringis uudistasime saadud paki sisu, loendasime üle sibulad, herned, oad ja porgandiseemned. Saime teada, mis on külvitihedus ja suurt elevust tekitas orgaaniline väetis ehk hobusesõnnik.
Õues valmistasime ette mullakastid. Eemaldasime vanad taimed ja mulla, lisasime väetise ning uue mulla segu. Vana mullaga täitsime murus olevaid auke.
Siis jäi üle vaid oodata.
Juuni alguses ilmusid esimesed taimed mulla alt välja. Lapsed arvasid, et päike, kastmine ja head sõnad on taimed kasvama pannud. Projektiväliselt panime mulda 3 kartulit, ka kartulitel ninad mullast väljas.
Enne jaanipäeva panime hernestele toed ja sibul hakkas juba otsa saama, sest kõik soovisid rohelist sibulat supi peale.
Augusti lõpus võtsime üles porgandid ja sibulad.
Septembris võtsime üles kartulid. kevadel maha pandud 3 kartulist saime vastu 29 tk.
Saime õues harjutada loendamist ja võrdlemist ning pidada plaani, mis toitu kartulist teeme.
Kartulipeenar sai korda ja pealsed kompostitud.
Päiksekiire õpetaja Eleriin